Atopijski dermatitis kod odojčadi

Da li ste znali da se atopijski dermatitis u većini slučajeva može sprečiti već tokom trudnoće? Saznajte kako. Međutim, ako ste već primetili crveni osip na licu ili nogama svoje bebe, proverite kako možete da ublažite simptome bolesti.
Najčešća upalna bolest kože

Šta je atopijski dermatitis? 

Atopijski dermatitis (AD) je posebna vrsta ekcema i najčešća upalna bolest kože. Također se može povezati sa razvojem drugih atopijskih problema kao što su peludna groznica, astma i alergije na hranu.

Prvi simptomi AD u većini slučajeva već se javljaju u prvih pet godina života.  Možete primetiti svrab kože i suvu, crvenu kožu sa ekcematoznim lezijama, a koža je deblja i na dodir podseća na životinjsku kožu.  

Ova dermatološka bolest se najčešće javlja u (ranom) detinjstvu, ali se može kasnije (ponovo) pojaviti u tinejdžerskim godinama i kod odraslih. Poslednjih godina njena učestalost je u porastu. 

Gde se najčešće javlja atopijski dermatitis kod odojčadi?

Atopijski dermatitis se najčešće manifestuje kao crveni osip koji svrbi, a kod odojčadi se javlja na čelu, bradi, obrazima i butinama. Kod dece starije od dve godine osip se najčešće javlja kod kožnih nabora ili zglobova.

Atopijski dermatitis se javlja kod oko 30% odojčadi.

Zašto se atopijski dermatitis razvija kod odojčadi?

Na razvoj bolesti utiče nekoliko različitih faktora:

  • genetska predispozicija – mogućnost pojave je veća ako roditelji ili braća i sestre imaju AD
  • smanjena zaštitna funkcija kože 
  • faktori okoline
  • disbalans u crevnoj mikrobioti – disbioza 

Ako jedan od roditelja ima atopijski dermatitis, verovatnoća da će i dete imati bolest je veća od 50%. Ako oba roditelja imaju bolest, šansa za razvoj se povećava na 80%. 

Kako pomoći odojčetu sa atopijskim dermatitisom?  

Za savete o lečenju atopijskog dermatitisa uvek se obratite svom lekaru. U nastavku su navedene neke mere za ublažavanje problema uzrokovanih atopijskim dermatitisom kod beba, koje su slične onima kod odraslih.  

HIDRATACIJA KOŽE 

Upotreba hidratantnih krema je najčešći oblik terapije kod pacijenata sa AD, bez obzira na godine. Nanesite losion, kremu, gel ili drugu mast po celom telu odojčeta najmanje jednom, još bolje dva puta dnevno.   Preporučujemo hidrataciju odmah posle kupanja, kada je koža još vlažna i upija najveću količinu proizvoda.

Savet: U toplijim mesecima mast možete držati u frižideru i tako pored hidratacije obezbediti i hlađenje kože.

KUPKE

Kupajte bebu u toploj vodi barem nekoliko minuta dnevno. Pazite da voda ne bude vrela! Tako čistite kožu i sprečavate infekcije. Obratite pažnju i na to koji sapun ćete odabrati jer mnogi mogu dodatno iritirati ili osušiti kožu.

Savet: S vremena na vreme u kupku dodajte ovsene pahuljice da se koža umiri.

IZBEGAVANJE IRITANASA

Odojče ne bi trebalo da bude izloženo iritansima koji pogoršavaju stanje bolesti ili ih je lekar prepoznao kao okidače bolesti. To uključuje različite tkanine, određenu hranu ili sastojke, biljke, životinje... 

SPREČITE ČEŠANJE

Pokušajte što je više moguće sprečiti bebu da češe nadraženi predeo kože jer ga to može dodatno oštetiti. To uzrokuje infekcije ili pogoršanje stanja. 
Savet: Noću možete bebi staviti rukavice protiv češanja. Tako će bolje spavati i neće se češati.

ELIMINACIONE DIJETE 

U lečenju atopijskog dermatitisa ne preporučuju se eliminacione dijete, odnosno izbegavanje određene hrane ili grupe namirnica. Preporučuju se samo kada dete ima i potvrđenu alergiju na hranu. 

Više o tome pročitajte ovde.
 

Ako jedan od roditelja ima atopijski dermatitis, verovatnoća da će i dete imati bolest je veća od 50%. Ako oba roditelja imaju bolest, šansa za razvoj se povećava na 80%.

Probiotici pomažu u smanjenju šanse za razvoj atopijskog dermatitisa kod odojčadi

Naš mikrobiom se počinje formirati već u majčinoj utrobi tokom trudnoće prenosom bakterija kroz amnionsku kesicu, placentu i krv iz pupčane vrpce. Bakterije se prenose sa majke na dete tokom porođaja i tokom dojenja. Dakle, majčina crevna mikroflora ima ogroman uticaj na mikrofloru odojčeta. 

Uzimanje dodataka ishrani sa probiotikom tokom trudnoće preporučuje se trudnicama i mladim majkama. Na taj način podržavate i poboljšavate svoju crevnu mikrofloru i smanjujete rizik od atopijskog dermatitisa kod odojčeta.   

U literaturi se navodi da ako mama tokom trudnoće konzumira probiotik Lactobacillus rhamnosus GG kao jedinu terapiju ili u kombinaciji sa drugim sojevima, a zatim i dete u prvim mesecima života, značajno se smanjuje rizik od kasnijeg razvoja atopijskog dermatitisa kod deteta.

WAYA Biotic kapsule sadrže Lactobacillus rhamnosus GG, najistraženiji probiotik na svetu.

Stručnjaci preporučuju dodatak probiotika i kod odojčadi, posebno u prvih šest meseci života. Tako obezbeđujete poboljšanu crevnu mikrobiotu kod novorođenčeta u kritičnim fazama razvoja i sprečavate rizik od razvoja atopijskog dermatitisa.

Sa samo 7 kapi WAYA Biotic obezbeđujete odojčetu najmanje 1 milijardu ćelija mikroinkapsuliranog probiotikaLactobacillus rhamnosus GG.

back to top