Razvoj atopijskog dermatitisa tokom trudnoće

Hormoni koji brinu o zdravom rastu i razvoju tvoje bebe u materici utiču i na razvoj nekih kožnih bolesti tokom trudnoće. Među njima je najčešća dermatološka bolest atopijski dermatitis, pa pročitajte članak i budite spremni ako se bolest pojavi.
Kako se atopijski dermatitis manifestuje tokom trudnoće

Šta je atopijski dermatitis?

Atopijski dermatitis (AD) je posebna vrsta ekcema i najčešća inflamatorna bolest kože. Takođe se može povezati sa drugim problemima kao što su alergijski rinitis, astma i alergije na hranu.

Koža je suva, crvena, svrbi, ima ekcematozne lezije, deblja je i na dodir podseća na životinjsku kožu.  

Ova dermatološka bolest se najčešće javlja u (ranom) detinjstvu, ali se može kasnije (ponovo) pojaviti u tinejdžerskim godinama, kod odraslih, u trudnoći i menopauzi. Poslednjih godina njena učestalost je u porastu. 

Zašto se atopijski dermatitis razvija tokom trudnoće?

Hormoni imaju velik uticaj na sve ljude, a posebno na trudnice. Koža je naročito osetljiva na estrogen i progesteron jer regulišu količinu kolagena i sposobnost kože da veže vodu i na taj način utiču na strukturu i elastičnost kože.

Progesteron i androgeni hormoni (muški polni hormoni kao što je testosteron) takođe deluju na kožu jer negativno utiču na funkciju kožne barijere.
Atopijski dermatitis je najčešća bolest kože tokom trudnoće i čini do 50% svih dermatitisa kod trudnica.  

Zbog povećane količine hormona tokom trudnoće estrogen i progesteron utiču na imunski sistem, što dovodi do veće podložnosti alergijskim reakcijama.      

Bolest se najčešće javlja u ranoj trudnoći – kod 75% trudnica javlja se pre trećeg trimestra. Od toga se AD razvija kao nova bolest kod oko 80% pacijentkinja, a kod petine se bolest ponovo javlja.  

Atopijski dermatitis se javlja kod 10–30% dece i 2–10% odraslih.*

Kako se atopijski dermatitis manifestuje tokom trudnoće?

Trudnice sa atopijskim dermatitisom mogu primetiti velike kožne lezije koje svrbe i crvene su – osip, fleke, rane, izrasline. Obično se pojavljuju na zglobovima, a u nekim slučajevima i po celom telu. 

Osip se većinom ne pojavljuje na rukama, nogama i bradavicama, što AD razlikuje od drugih dermatoloških problema tokom trudnoće, kao što su gestacijski polimorfni osip (PUPP) ili gestacijski pemfigoid (PG).

Svrab koji prati AD pogoršava se noću, pa zbog toga možete loše spavati. Istovremeno i stres može pogoršati bolest, a samim tim i kvalitet vašeg života. 

Usled nedostatka kriterijuma tačna dijagnoza atopijskog dermatitisa u trudnoći je izuzetno komplikovana. Zato je ključno dobro poznavanje bolesti, njenih simptoma, redovno praćenje stanja kože i pravovremeni pregled kod lekara.  

Svrab koji prati AD pogoršava se noću, pa zbog toga možete loše spavati.

Kako pomoći kod atopijskog dermatitisa tokom trudnoće?

Lečenje atopijskog dermatitisa u trudnoći je izuzetno problematično jer sve terapije treba da odgovaraju i fetusu i njegovom zdravlju. Zbog toga trudnice često izbegavaju lekove i preferiraju lakše oblike pomoći. 

Međutim, nedostatak lečenja može da bude rizičan za buduće majke, a u isto vreme većina terapija nije opasna za odojče. 

 

Razgovarajte sa svojim lekarom pre lečenja kako biste odabrali najbolju kombinaciju terapija.

Vaš lekar može predložiti jednu ili više terapija u nastavku, ali ovo sigurno nisu sve koje su vam dostupne:

  1. Vlaženje kože: upotreba hidratantnih krema je najčešći oblik terapije kod pacijentkinja sa AD, bez obzira na godine, komorbiditete ili trudnoću. Uvek odaberite onu koja vam najviše odgovara i koristite je barem jednom, još bolje dva puta dnevno.   
  2. Lokalni kortikosteroidi:  često su prvi izbor u lečenju AD i uglavnom su dokazano bezbedni za upotrebu u trudnoći. Jedini koji treba da izbegavate je flutikazonpropionat. Razgovarajte sa svojim lekarom o odgovarajućem izboru i doziranju.
  3. Izbegavanje okidača: pokušajte da izbegnete što je moguće više faktora koji pogoršavaju vaše stanje ili koje je vaš lekar identifikovao kao okidače bolesti. To uključuje različite tkanine, određenu hranu ili sastojke, biljke, životinje... 
  4. Ublažavanje svraba: za ublažavanje svraba možete odabrati proizvode sa polidokanolom i/ili ureom ili oralne antihistaminike, koji su uglavnom bezbedni za trudnice. Međutim, razgovarajte sa svojim lekarom o njima. 
  5. Ciklosporin A: lek koji potiskuje odgovor imunskog sistema i može ga propisati samo lekar. 
  6. UV-terapija: oblik lokalne terapije koji se koristi kada drugi oblici terapije ne deluju. U fototerapiji UV-svetlošću (UVA i UVB) ozrači se celo jelo ili samo deo prema uputstvima lekara. Terapija je bezbedna za trudnice, ali može izazvati hiperpigmentaciju (melazmu) i sniženje nivoa folne kiseline. Dodatak folata se preporučuje nakon konsultacije sa ginekologom.  

Konzumiranje probiotika u trudnoći kao prevencija razvoja atopijskog dermatitisa kod deteta

Radi sprečavanja AD kod dece istraživana je i upotreba probiotika, odnosno dobrih bakterija u trudnoći i u prvim mesecima nakon rođenja deteta. U literaturi se navodi da ako mama tokom trudnoće konzumira dobre bakterije Lactobacillus rhamnosus GG kao jedinu terapiju ili u kombinaciji sa drugim sojevima, a zatim i dete u prvim mesecima života, značajno se smanjuje rizik od kasnijeg razvoja atopijskog dermatitisa kod deteta.

WAYA Biotic kapsule sadrže Lactobacillus rhamnosus GG, najistraženiju mlečnokiselinsku bakteriju na svetu.

 

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448071/ (podatak zasnovan na istraživanju među ljudima u razvijenom svetu)

back to top